The Leonard Graphic

Home

Georgia Steed Abel award winners for 2010-2011

E-mail Print PDF
User Rating: / 0
PoorBest 

June 23, 2011 - Looney's Pre-K - Connor Jordan won the Energizer Bunny Award; Aidan Richerson - Most Spirited; Hayden Brown - Worker Bee; Chandler Henslee - Most Improved and Cash Ottwell - Best All Around.

Barnard's Kindergarten - Kolton Nichols won Best All Around/Kindergarten Role Model; Logan Spoonemore - Most Improved and Paisley Gibson -Busy as a Bee.

Morrow's Kindergarten - Diego Harrison won Superman/Best All Around; Raeleigh Gibson - Wonderwoman/Aims to Please and Aaron Martin - Mr. Walkie Talkie.

Chambers' First Grade - Kain Bell won the creativity award; Jose Amaro - Most Improved Reader; Charlize Morrison - math and Charles Williams - good citizenship.

Hall's First Grade - Sadie Head won the art award; Erick Orduna - Math Whiz; Brynn Cummings - Hard Worker and Fallon Pearce - Outstanding Helper.

Kent's Second Grade - Thadeus Stephens won the science award; Jared Sherwin - math and Thomas Reed - Most Improved Speller.

Warren's Second Grade - Alondara Orduna won Most Determined; Brady Henslee - Most Improved and Gabi Amaro - Most Helpful.

Rhoden's Third Grade - Robby Spoonemore won Most Improved Student; Evan Bowles won the top reading award and Madison Watkins - Best Overall Student.

Riskey's Third Grade - Britton Evans won Most Improved Reader; Fantasy DuVall - Most Improved Student overall and Savannah Stone - Most Dependable Student.

Lewis' and Simonsen's Fourth Grades - Josie Crossland was named Outstanding 4th Grader; Bree Solis won the reading award; Cord Smith - math and Michael Huddleston - writing.

Collida's Fifth Grade - Morgan Pearson was given the confidence award; Sarah Smart - science PLUS; Garrett Warren - perseverance award and Larry Kysiak the Destiny award.

Tyner's Fifth Grade - Josh Archer was given the Friendship award; Ben Lewis - Always Reading award; Deanna Powell, math sponge and Mary Gilliam - hardest worker.

Bennett - Title I - Cutter George, Improved Overall; Lucas Huddleston, Eager to Learn and Savannah Fuller, Improved Reader.

Becknell - Special Education - Wesley Daugherty was named Outstanding 4th Grade Student and Hannah Brown - Outstanding 5th Grade Student.

Crutcher - Reading Literacy - Trevor Moore, Most Improved; Zachary Henslee, math and Tayvin Moore - reading.

Herron - PE - Jarrett Stone and Christa Davidson were given K-2nd grade PE awards and Kerrigan Luna and Morgan Pearson - 3rd-5th grade PE awards.

Junior High award winners

Jones' Special Education - Coleton Montgomery and Ivan Quezada were given the Outstanding Student award; Randy Stratton - special recognition; Christa Mitcham and Timothy Sheets - English; Skylah Spradlin and Carly LaRue - reading and Faith Nix and Carly LaRue - math.

Hicks' ELA/Writing - Lindsay Thompson 6th grade Outstanding Writer and Jarred Hatchette - Most Improved Writer. Gary Casey 7th Grade - Outstanding Writer and Shelby Vanwie - Most Improved Writer. Holly Gatliff and Alyssa Dillingham 8th grade Outstanding Writer and Alex Cloud - Most Improved Writer.

Trentham's History - Mason McCord 6th grade World History - Outstanding Student and Chelan McGee - Diligent Worker

Stembridge's Technology - Mackenzie Parks was named Top Tech Student and Sarah Coyle - Most Improved Tech Student.

Moore's Reading - Hunter Hooten and Emily Bowels 6th grade reading; Caitlyn Burke and Jordan Compton 7th grade reading and Mackenzie Parks and Emily Shaw 8th grade reading.

Lane's Technology - Lindsay Thompson 6th grade award; Sarah Myers, Gavin Corley and Caitlyn Burke 7th grade and Devon Jackson 8th grade.

Parr's History - Sarah Myers and Gavin Corley 7th grade and Abby Collida and Jordan Wright 8th grade.

Jordan's Science - Myranda Kittelson and Whitney Gilliam 6th grade; Savannah Horton and Seth Warren 7th grade and Devon Jackson and Katelynn Clark 8th grade.

Claxton's Math - Lindsay Thompson and Samantha Hughes 6th grade; Haley Wilson and Christa Mitcham 7th grade and Gary Casey and Cody Evans 8th grade.

Rector's Health - Lindsay Thompson and Jarred Hatchette 6th grade and Garrett Sullivan and Gavin Corley 7th grade.

Trackback(0)
Comments (0)Add Comment

Write comment

busy
 

Information Menu

Contact Us
About
Web Links

Login Form